Beton Ski Team

Beton Ski Team = Martin Štourač + Karel Svoboda

Beton Ski Team se narodil na jaře 2014 v Tatrách v jednom ze žlabů Mlýnické doliny. S nohama těžkýma z parádního jarního prašanu a s hlavou zamotanou po borovičce na Chatě pod Soliskom jsme propadli kouzlu strmého lyžování.
Vznikající závislost jenom prohloubily poznávací zájezdy do Vysokých Taur a Chamonix.
V při letním horském táboře v tádžickém Pamíru se poté ukázalo, že ze všeho nejvíc nás to táhne do velkých hor a dalekých zemí. Krátký film z tohoto výletu (s názvem The Pamir Game) získal cenu diváků Snow Film Festu 2015 (největší festival outdoorových filmů v ČR a na Slovensku).
V sezóně 2015 jsme se tedy vydali na  prodloužený lyžařský výcvik – One World, Two Skis – několikaměsíční cestu s lyžemi podél Hedvábné stezky až do Nepálu. Osvojené lyžařské techniky jsme pak vyzkoušeli při výstupu a sjezdu osmitisícovky Manaslu (8,163m).

Více o naší cestě na FacebookuBlogu. Více o české výpravě na Manaslu na expedičních stránkách.

IMG_0322

Martin Štourač (vlevo) – skialpinista, horolezec, paraglidista – samozvaný instruktor absurdity

Karel Svoboda (vpravo) – distingovaný právník, nadšený skialpinista, fotograf a kameraman

One World, Two Skis – aneb podél Hedvábné stezky nejen s lyžemi

24 000km, 18 zemí, 15 pohoří – 8 měsíců (261 dní) bláznivé cesty, z České republiky do Nepálu. Od Jadranu až po vrchol osmitisícovky Manaslu.

Na konci února 2015 jsme se vydali autem (jménem Ponorka, Nissan Patrol GR 61) podél Hedvábné stezky. Cestou jsme s našimi skialpinistickými lyžemi vyráželi do vybraných, ideálně ne moc prozkoumaných pohoří.  Martin pro zpestření zařazoval i trochu paraglidingu. Naši výpravu jsme zakončili na přelomu září a října 2015 v Nepálu, kde se nám podařilo vystoupit na vrchol Manaslu (8.163m) a ze 7.950 metrů pak slyžovat. Pak už následovala “jen” cesta domů.

Nahoru a dolů Hedvábnou stezkou – náš seriál v České televizi

Mimo hor jsme se snažili  poznávat i kulturu zemí, kterými jsme projížděli a navštěvovat zajímavé památky. Během cesty jsme také natáčeli pro Českou televizi materiál, ze kterého vznikl sedmidílný seriál kombinující cestování a naše horské podniky. Seriál se jmenuje Nahoru a dolů Hedvábnou stezkou a vysílán je od 8. září 2016 na ČT2. Bližší info na stránkách pořadu.

stezka_wide_525

Proč “beton”?

Když dorazíš na vrchol kopce brzy ráno, ještě než se do jeho svahů opřou první paprsky slunce, sníh je velmi tvrdý, ve strmém terénu na hranici lyžovatelnosti. Pak nezbývá než chvíli počkat, nebo se do toho pustit a sjíždět po tom velmi tvrdém podkladu – tedy “betonovat”. To se nám při našich prvních výpadech do Vysokých Tater stávalo dost často…
Později v Alpách nám došlo, že “beton” funguje i v angličtině – tedy “bet on”- “vsadit na”. To je pro extrémní lyžování velmi výstižné. Při výstupu musíš vsadit na podmínky, zvolenou trasu a svého parťáka. Při strmém sjezdu pak hlavně na vlastní schopnosti – vsadit na to, že se dovedeš maximálně soustředit, ovládneš nervozitu a provedeš pohyby přesně jak máš, a proto nepoletíš žlabem hlavou dolů.